علت برگشت موهای زائد پس از لیزر | به چند جلسه لیزر نیاز است؟

اگر از اصلاح، موچین یا اپیلاسیون برای ازبین‌بردن موهای زائد راضی نیستید، به نظر می‌رسد که لیزر موهای زائد بهترین گزینه برای شما باشد. لیزر موهای زائد و لیزر ناحیه تناسلی یکی از رایج‌ترین روش‌های زیبایی است که امروزه در همه کشورها انجام می‌شود که علت اصلی محبوبیت این روش، عدم برگشت موهای زائد است.

 دستگاه لیزر، نور بسیار متمرکز را به فولیکول‌های مو منتقل می‌کند. روش‌های قدیمی که برای ازبین‌بردن موهای زائد استفاده می‌شد و قادر نبودند فولیکول‌ها را به‌تنهایی هدف قرار دهند و منجر به آسیب به سلول‌های مجاور پوست می‌شدند. لیزرهای موهای زائد دقیق‌تر، سریع‌تر و بدون درد است. این روش جدید آن‌قدر سریع و کارآمد است که شما حتی به‌سختی متوجه تخریب فولیکول مو می‌شوید و قبل از اینکه بدانید با پوستی صاف، ابریشمی و بدون مو در راه خانه هستید.

یکی از مشکلات اصلاح، برگشت موهای زائد است که در لیزر این مشکل به طور کامل حل شده است. دستگاه‌های لیزر، با درنظرگرفتن فردیت و راحتی ایجاد شده‌اند و برنامه‌ها و ماحصل درمانی قابل قبولی را برای موها، پوست و سبک زندگی شما نشان می‌دهند. در ادامه این مقاله ما به بررسی مزایا معایب لیزر، برگشت موهای زائد و عوامل تأثیرگذاری و بهترین دستگاه لیزر موجود در ایران می‌پردازیم پس با ما همراه شوید.

لیزر برای از بین بردن دائمی موهای زائد
موهای زائد ممکن است پس از لیزر برگشت داشته باشند

نکاتی برای لیزر موهای زائد

پس از اولین لیزر مو زائد، شما باید شاهد کاهش موهای ناحیه درمان شده بعد از 2-3 هفته باشید. ایجاد بثورات، برآمدگی‌ها یا موهای روییده در بدن، غیرمعمول نیست، به‌خصوص اگر اصلاح می‌کنید. پس بهتر است اصلاح را تا زمانی که این علائم برطرف نشوند، متوقف کنید.

برای ازبین‌بردن فولیکول مو، پیاز فولیکول مو که خون و اکسیژن مو را برای رشد، به موها می‌رساند، باید از بین برود. سلول‌های بنیادی که مسئول بازسازی مو هستند نیز باید از بین بروند هرچه موها تیره‌تر و ضخیم‌تر باشند رنگ‌دانه بیشتری در خود نگه می‌دارد و نور بیشتری را جذب می‌کند. به همین دلیل مهم است که قبل از لیزر، موهای خود را اپیلاسیون نکنید و آنها را جدا نکنید. اگر مویی در آنجا نباشد، راهی برای درمان فولیکول مو وجود ندارد. برگشت موهای زائد بعد از جلسات پیاپی لیزر کاهش می‌یابد.

هنگامی که نور ساطع می‌شود، توسط رنگ‌دانه‌های مو جذب می‌شود و در بین موها حرکت می‌کند تا ریشه را از بین ببرد سپس موها از بین می‌روند و دوباره رشد نمی‌کنند. فناوری لیزر و فرکانس رادیویی، کلاژن و جریان خون را با القای گرمای کنترل شده در بافت‌های عمیق تحریک می‌کند. اگر این لیزر مو با دقت انجام نشوند، ممکن است خطر ایجاد بافت اسکار و سوختگی وجود داشته باشد. دلایل زیادی وجود دارد که این عمل را ناامن می‌کند، به‌ویژه هنگامی که در ناحیه واژن شما باشد.

ریزش موهای زائد چند روز پس از لیزر
ریزش موهای زائد چند روز پس از لیزر

لیزر ناحیه تناسلی

باید توجه داشت که برخی از ناحیه‌ها را نمی‌توان لیزر کرد به‌عنوان‌مثال لیزر موهای زائد روی ابروها کار نمی‌کند. اکثر نواحی بدن برای کاهش موها به 6-8 جلسه درمان نیاز دارند، زیرا موها در مراحل مختلف چرخه رشد هستند. موهای ابرو در مراحل مختلف رشد هستند به‌طوری‌که درمان این منطقه با لیزر تقریباً غیرممکن است.

برای لیزر ناحیه تناسلی، IPL همیشگی یا لیزر موهای زائد در دو دهه قبل در حال بیشتر شدن بوده است. لیزر موهای زائد با دستگاه لیزر مو به‌طورکلی یکی از روش‌های آرایشی با حداقل تهاجم در دهه گذشته پس از تزریق بوتاکس و پرکننده‌های پوستی بوده است که برگشت موهای زائد در این روش اتفاق نمی‌افتد.

حتما بخوانید:  راهنمای جامع کار با دستگاه لیزر الکساندرایت

اگرچه هیچ استانداردی برای یک ناحیه تناسلی ایده‌آل یا کامل وجود ندارد. اکثر زنان بهداشت بهتر را برای لیزر ناحیه تناسلی گزارش می‌دهند. رابطه جنسی نیز یکی از رایج‌ترین انگیزه‌ها برای لیزر ناحیه تناسلی است. همه روش‌های غیر دائمی معمولاً منجر به عوارضی می‌شوند که گاهی زنان را از ادامه این عمل منصرف می‌کند.

آیا لیزر موهای زائد برگشت‌پذیر است؟

لیزر ها و IPL ها فناوری‌های دائمی حذف موهای زائد هستند. به همین دلیل، می‌توان از تمام عوارض مربوط به روش‌های غیر دائمی که با برگشت موهای زائد همراه هستند برای یک‌عمر جلوگیری کرد. هنگامی که سلول‌های بنیادی فولیکولرا و یا پاپیلای پوستی در پایه فولیکول مو آسیب می‌بینند، حذف موهای دائمی حاصل می‌شود.

علت برگشت موهای زائد پس از لیزر
علت برگشت موهای زائد پس از لیزر

 رویش مجدد موها

بعد از جلسه لیزر باید توجه داشته باشید که موهای شما طی روزهای بعد به‌تدریج شروع به ریزش می‌کند، بسیاری فکر می‌کنند که همه موهایشان باید در همان روز یا صبح روز بعد ریزش کند، این مورد صحیح نیست. باید توجه داشت که بلافاصله پس از جلسه لیزر موهایتان، ممکن است پوست شما کمی حساس شود کمی شبیه آفتاب‌سوختگی.

ژل خنک‌کننده آلوئه‌ورا باید توسط کلینیک به‌عنوان مراقبت‌های بعدی به شما داده شود و بلافاصله استفاده شود. استفاده از این ژل ایده خوبی برای خنک‌کردن پوست خود و جلوگیری از هرگونه تحریک در روزهای بعد از جلسه لیزر است.

لیزر فقط می‌تواند موها را در مرحله آناژن چرخه رشد مو از بین ببرد، بعدازاین که جلسه لیزر خود را انجام می‌دهید، تنها حدود 15 درصد موهای شما در این مرحله قرار می‌گیرند. طبق این قضیه 15 درصد موهای شما از بین می‌رود و این موها 5_4 روز بعد از جلسه لیزر شما به طور خودکار می‌ریزند. لازم نیست با کندن یا مالیدن به آنها کمک کنید. این فرایند می‌تواند هفته‌ها بعد اتفاق بیفتد.

در جلسه بعدی لیزر، شما 15 درصد موهای دیگر خود را در مرحله آناژن مرحله رشد مو از بین خواهید برد. به همین دلیل است که چندین جلسه لازم است. آنها حدود 6 هفته از یکدیگر پخش می‌شوند تا بتوانند با چرخه رشد موهای شما هماهنگ شوند، زیرا حدود 6 هفته طول می‌کشد تا موها رشد کنند و عدم برگشت موهای زائد حاصل شود. برای لیزر، باید طول دوره درمان را کامل کنید تا تمام موها از بین برود. برگشت موهای زائد در طول دورة درمان کاهش می‌یابد.

به چند جلسه لیزر نیاز است
علت رویش مجدد موهای زائد پس از لیزر

برای حذف موهای زائد به چند جلسه لیزر نیاز است؟

این نوع درمان بهتر است در یک سری جلسات به‌صورت پیوسته انجام شود. لیزر در هر فرد متفاوت است، بنابراین تعیین دقیق تعداد جلسات بدون مشاوره اولیه دشوار است. به‌طورکلی، افراد برای ازبین‌بردن کامل موها به شش تا هشت جلسه لیزر نیاز دارند. به این دلیل است که موهای ما مراحل مختلف رشد را طی می‌کند.

هرچند به ناحیه تحت درمان نیز بستگی دارد. اگر برای موهای صورت خود به لیزر احتیاج دارید، می‌توانید هر چهار هفته یکبار قرار ملاقات بگذارید. برای لیزر ناحیه تناسلی با دستگاه لیزر اشنایدر هر یک ماه و نیم یک‌بار، بازه زمانی مناسبی است. اگر به طور کامل و پیوسته در جلسات لیزر حضور داشته باشید بعد از مدتی برگشت موهای زائد، امکان‌پذیر نیست.

حتما بخوانید:  درامد اپراتور لیزر مو | آموزش اپراتوری لیزر
به چند جلسه لیزر نیاز است
به چند جلسه لیزر نیاز است

علت برگشت موهای زائد پس از لیزر

برگشت موهای زائد بعد از لیزر و یا برگشت مو در جلسه چهارم لیزر می‌تواند به چندین علت مربوط شود، مانند:

– اختلالات هورمونی: هورمون‌ها رشد موها را تحریک می‌کنند و در صورت عدم تعادل، می‌توانند باعث رشد مجدد موهای زائد شوند. برای اینکه لیزر موثر باشد، باید قبل از شروع جلسات، آزمایش خون انجام داده و از تعادل هورمون‌ها اطمینان حاصل کرد¹².
– کیفیت دستگاه لیزر: دستگاه لیزر باید توانایی تخریب فولیکول‌های مو را داشته باشد و همچنین باعث سوختن و آسیب رسیدن به پوست نشود. انتخاب دستگاه و مرکز زیبایی مناسب برای انجام لیزر بسیار مهم است²⁵.
– نوع مو و رنگ پوست: موهای ضخیم و تیره رنگدانه بیشتری دارند و نور لیزر را بیشتر جذب می‌کنند. افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، نتیجه بهتری از لیزر می‌گیرند. افرادی که موهای بور و کرکی دارند، نتیجه مطلوبی از لیزر نمی‌گیرند. باید با مشورت پزشک پوست، بهترین دستگاه لیزر را بر اساس رنگ پوست و مو انتخاب کرد²⁵.
– تعداد جلسات و فواصل زمانی بین جلسات: برای از بین بردن دائمی موهای زائد، باید تعداد و فاصله زمانی جلسات لیزر را رعایت کرد. در هر جلسه تقریبا ۱۵ درصد از موهای زائد از بین می‌روند. معمولا ۶ تا ۸ جلسه لیزر کافی است و بعد از شش ماه یا یک سال، باید برای جلسات یادآور اقدام کرد.

اگر در سنین نوجوانی لیزر موهای زائد انجام داده‌اید و بلوغ را به پایان رسانده‌اید، ممکن است متوجه برخی از موها در بدن خود شوید. این به این دلیل است که هورمون‌های شما هنوز تنظیم می‌شوند. لیزر موهای زائد به همین دلیل در زنان باردار کار نمی‌کند، هورمون‌های آنها باعث رشد مو می‌شود که باعث می‌شود لیزر موهای زائد کارآمد نباشد و برگشت موهای زائد اتفاق بیفتد.

این شیوه در زمان بارداری پیشنهاد نمی‌شود. در درجه اول به این دلیل است که هیچ مطالعه انسانی ایمنی درمان لیزر مو در دوران بارداری را اثبات نکرده است. اگر باردار هستید و به لیز کردن موهای زائد فکر می‌کنید بهتر است تا صبر کنید و بعد از آن برای لیزر اقدام کنید. پزشک شما احتمالاً توصیه می‌کند که چند هفته منتظر بمانید تا ایمن باشید.

چرا رشد موها بعد از لیزر ادامه می‌یابد؟ همان‌طور که قبلاً ذکر شد، عوامل متعددی بر رشد مجدد موها پس از جلسات لیزر تأثیر می‌گذارد. نوع موهای درمان شده یکی دیگر از عواملی است که بر احتمال برگشت موهای زائد شما تأثیر می‌گذارد پس از جلسه لیزر، رشد موهای جدید کمتر محسوس خواهد بود.

بااین‌حال، اگرچه درمان‌های لیزری به فولیکول‌های مو آسیب می‌رسانند، اما به طور کامل از بین نمی‌روند. باگذشت زمان، فولیکول‌های درمان شده ممکن است از آسیب اولیه بهبود یابند و موهای اصلاح شده دوباره رشد کنند.

با خرید دستگاه لیزر موهای زائد از بروزترین فناوری های لیزر در تجهیز گستر لیزر که یکی از شرکت های پرطرفدار و معتمد در حوزه زیبایی می باشد زیبایی را به خود و پوستتان به ارمغان بیاورید.

لیزر ناحیه تناسلی در مردان و زنان زیر نظر متخصص
علت برگشت موهای زائد پس از لیزر

چه عواملی باعث تأثیرگذاری بیشتر لیزر می‌شود؟

درمان لیزر برای ازبین‌بردن موهای زائد زمانی موفقیت‌آمیز است که موها را در چرخه رشد فعال هدف قرار دهند. موهای ما دائماً بین سه مرحله در حال حرکت است. اولین مورد، آناژن، زمانی است که موها به طور فعال درحال‌رشد هستند. برای اکثر افراد، موهای بدن آنها چند ماه قبل از ورود به مرحله بعدی رشد می‌کند: کاتاژن، در این مرحله، رشد موها کند می‌شود تا زمانی که به طور کامل متوقف شود. این مرحله معمولاً حدود 10 روز طول می‌کشد. سپس مو وارد فاز استراحت یا تلوژن می‌شود.

حتما بخوانید:  بررسی مراحل مجوز گرفتن برای لیزر موهای زائد جامع و کامل

این مرحله نهایی بسته به شخص از سه هفته تا سه ماه به طول می‌انجامد. هنگامی که برای درمان مراجعه می‌کنید، در مرحله آناژن بیشترین تأثیر را در برابر موها خواهد داشت. لازم به ذکر است که شما به درمان‌های متعدد نیاز خواهید داشت.

درک چرخه رشد مو به درک اینکه چرا برگشت موهای زائد اتفاق می‌افتد، کمک می‌کند. گرچه تعداد دقیق درمان‌هایی که نیاز دارید مختص شماست، اما همه افراد برای به‌دست‌آوردن بهترین نتایج به چندین موردنیاز دارند. وقتی بین جلسات وقفه می‌افتد، برخی از موهای شما از مراحل خفته‌تر خارج شده و وارد مرحله رشد می‌شوند؛ بنابراین درمان بعدی که دریافت می‌کنید می‌تواند آنها را به طور مؤثرتری هدف قرار دهد.

عوامل تاثیر گذار بر نتیجه لیزر
عوامل تاثیر گذار بر نتیجه لیزر

بهترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد

چندین دستگاه مختلف برای حذف موهای زائد به‌صورت دائمی تولید شده توسط مارک‌های مختلف موجود است: آنها از طول موج‌های مختلف، مدت نبض و خروجی انرژی استفاده می‌کنند. برای لیزر، اگر دستگاه مناسب انتخاب نشود، ممکن است انرژی توسط پوست جذب شود که رنگ‌دانه‌های رقیب را نشان می‌دهد و در نتیجه باعث آسیب پوست می‌شود.

ما در یکی از مقالات وبسایت تجهیز گستر لیزر بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد را معرفی کرده ایم و در این مقاله می توانید اطلاعات مفیدی در مورد دستگاه های مختلف به دست بیاورید.

از پرطرفدار ترین دستگاه های لیزر موهای زائد در کلینیک های زیبایی می توان به دستگاه کندلا آمریکایی و اشنایدر آلمانی اشاره کرد.

این دستگاه ها بخاطر کیغیت و کارایی که دارند گران قیمت هستند و فقط کلینیک های زیبایی خدمات دهنده این دستگاه ها را خریداری می نمایند پس خرید این دستگاه ها برای استفاده شخصی توجیه اقتصادی ندارند.

انواع دستگاه های لیزر و معرفی بهترین برند ها
انواع مختلف دستگاه های لیزر موهای زائد

کلام آخر

لیزر موهای زائد یک گزینه ایمن، سریع و مؤثر برای ازبین‌بردن موهای ناخواسته در قسمت‌های مختلف بدن از جمله صورت، پشت، زیربغل، خط بیکینی، پاها و بازوها است. در این مقاله به لیزر بدن، برگشت موهای زائد و مزایا و معایب این روش پرداختیم.

لازم به ذکر است که استفاده جهانی از لیزر برای ازبین‌بردن موهای زائد بدن منجر به عوارض پزشکی زیادی شده است. استفاده بدون نظارت از این روش ممکن است مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد و فقط می‌تواند به ناحیه تحت درمان آسیب برساند، اگرچه به‌ندرت، بر تصویر بدن تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر یافتن یک متخصص واجد شرایط برای درمان، مطمئن شوید که پروسه بعد از درمان شما خطر عوارض را به حداقل می‌رساند. لازم است این نکته را هم بدانیم که بدن هر فردی به لیزر واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. برخی از افراد عوارض جانبی جزئی را گزارش می‌کنند، اما اکثر عوارض جانبی در عرض چند ساعت پس از درمان کاهش می‌یابد پس اگر مشکلی برای شما پیش آمد نگران نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!

برای مشاوره رایگان ، شماره تماس خود را وارد نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

smiling-handsome-man-against-blue

مشاوره دستگاه لیزر از شرکت تجهیز گستر

مشاوره قبل از خرید

مشاوران ما پاسخگوی سوالات شما خواهد بود