انواع دستگاه های لیزر و معرفی بهترین برند ها

موهایی با ضخامتی باورنکردنی در دست، پا، شکم یا هرجای دیگر که بتوان تصور کرد! شوخی‌ پشمالویی که طبیعت با پستانداران کرده برای بشر چندان سرگرم‌کننده نبوده است. روش‌های اپیلاسیون عموما دردناکند و ما پول و زمان زیادی را برای رفع موهایمان هزینه می‌کنیم. بی‌جهت نیست که تلاش‌هایمان برای خلاصی یکباره از آن‌ها روز به روز نوآورانه‌تر می‌شود.

لیزر شاید بی‌ نقص‌ترین فناوری‌ای نباشد که بتوان انتظار داشت، اما منصفانه باید گفت که اثر آن بر حجم و سرعت رویش موها با هیچ ‌یک از‌ روش‌های دیگر قابل مقایسه نیست. این متد سودمند پزشکی البته بی‌دردسر هم نیست و به همین جهت است که اطلاع از نحوه عملکرد و نتایج آن برای داوطلبان ضروری است. در این مقاله درباره انواع دستگاه لیزر موهای زائد بیشتر می‌خوانیم.

در این مقاله ابتدا برای درک بهتر موضوع توضیحاتی در مورد نحوع عملکرد لیزر ها بیان می شود سپس در مورد تکتولوری های بکار رفته در انواع دستگاه های لیزر صحبت می شود و در نهایت بهترین برند های دستگاه های لیزر موهای زائد را مغرفی می کنیم.

لیزر ها چگونه موهای زائد را از بین می برند؟

بد نیست ابتدا مقدمه ای در مورد عملکرد دستگاه های لیزر بدانیم تا مفاهیم مربوط به انواع دستگاه های لیزر موهای زائد را بهتر متوجه شویم. باید بدانیم که بدن پوشیده از اندامک‌هایی است که با تنظیم تعامل هورمون‌ ها، پپتید ها و سلول‌ های مختلف، موجب رویش مو می‌شوند. این اجزاء –به نام فولیکول- کمابیش در تمام سطح پوست گسترده‌ بوده و تخریب آن‌ها موجب رفع موهای زائد می‌شود. کافی است تا پرتویی فشرده از نور را بر روی مو متمرکز کنیم تا گرمای ناشی از آن از پی جذب از رنگدانه‌ها، ظرف کسری از ثانیه فولیکول را به خاکستر مبدل سازد.

در کلینیک‌ها قضیه البته این قدرها هم ترسناک نیست. از آنجا که سوراخ کردن اندام‌های میکروسکوپی ما سودی عاید کسی نمی‌کند، تولیدکنندگان معمولا افزایش فاز رنوژن یعنی مرحله پر شدن فولیکول از مو را نتیجه‌ای رضایت بخش تلقی می‌کنند.

لیزر چگونه موهای زائد را حذف می کند؟

تاثیر گذاری انواع مختلف لیزر ها در حذف موهای زائد

 بی شک لیزر بهترین راه برای حذف موهای زائد می باشد چرا که این روش تا حدودی به حذف دائمی این موهای مزاحم کمک می کند. لازم به ذکر است که نباید کیفیت دستگاه های لیزر را یکسان دانست چراکه واقعا یکسان نیستند و معمولا تقاوت های عمده ای دارند.

تماشای حرکت یک پرتوی خیلی داغ بر روی پوست بی‌دفاع شاید چشم‌انداز دلچسبی نباشد، اما نتایج آن برای خیلی‌ها ارزشش را دارد. اگر صاحب پوستی روشن با موهایی تیره هستید قطعا در شمار این عده قرار دارید. برای شما خطر ناشی از برخورد اشعه با فولیکول در پوست بسیار اندک و نتیجه آن در موها فوق‌العاده است. انتخاب دستگاه مناسب هم البته حائز اهمیت است. دستگاه‌های موجود در بازار به طور مداوم توسعه داده می‌شوند تا ضمن حفظ سلامت و طراوت پوست، موهای روشن‌تر را هم از بین ببرند.

موفقیت استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد تا حد زیادی به حضور منظم و به موقع در جلسات بستگی دارد. طول درمان در اعضاء مختلف متفاوت و بین یک تا چهار ماه متغیر است، اما پس از پایان دوره خواهید دید که پرزهای نازک و کم تعداد، به جز تا مدت‌ها بعد پدیدار نمی‌شود. 

دستگاه های لیزر موهای زائد معمولا از یکی از طول موج های الکس، دایود و اندیگ برای حدف دائمی موهای زائد استفاده می کنند ولی دستگاه لیزر 3 طول موج بیشترین طرفدار را در کلینیک ها و مطب های زیبایی دارد.

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد
انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

فناوری های بکار رفته در انواع دستگاه ‌های لیزر

صرف نظر از تنوع امکانات دستگاه، تکنولوژی خود لیزر در کسب نتیجه دلخواه اهمیت دارد. بسته به رنگ، محل رویش و دیگر فاکتورهای مرتبط با مو، سیستم‌های مختلفی به بازار معرفی شده‌‌اند که این صنعت را بیش از پیش فراگیر می‌سازند. تلاش‌ها برای یافتن متدهای کارامد تر همچنان ادامه دارد، اما سیستم‌های زیر تا به این لحظه جایگاه خود را به خوبی تثبیت کرده‌اند.

Nd YAG (اندیگ)

 طول موجی معادل 1064 نانومتر لازم است تا از لوسیونی به نام کربن کروموفور عبور کرده و بدون نیاز به اثر جذبی رنگدانه‌ها به فولیکول برسد. به لطف این ابتکار، اشخاصی با پوست‌های کاملا برنزه حالا می‌توانند به کلینیک‌های لیزر موهای زائد مراجعه و از خدمات آن‌ها استفاده کنند. دستگاه لیزر موهای زائد مجهز به اندیاگ همچنین این امکان را به اپراتورها می‌دهد تا تتوهای ناخوشایند را حذف و صدمات پوستی ناشی از اشعه خورشید را اصلاح کنند.

diode (دایود)

نام این سیستم برگرفته از دیودهایی است که در کنار هم قرار گرفته‌اند تا انرژی مورد نیاز را برای تابش لیزری با طول موج 800 تا 810 نانومتر فراهم کنند. دایود موهای ضخیم را به خوبی از بین برده و به ویژه در میان آقایان پرطرفدار است. جلسه لیزر شما با این تکنولوژی اندکی دردناک، اما سریع و نتیجه‌بخش به پایان خواهد رسید.

alexandrite (الکساندرایت)

 سریع‌ترین، ساده‌ترین و محبوب‌ترین سیستمی است که در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد. طیف پوستی آن قابل قبول است و ایرانیان با پوست‌های سفید تا زیتونی عموما از نتایج آن رضایت دارند. الکساندرایت 755 نانومتر طول موج و پالس‌هایی سریع و پشت سر هم دارد. تجربه نشان می‌دهد که در حذف موهای نازک‌تر، الکس بهتر از نمونه‌های مدرن‌تر خود عمل می‌کند.

ruby (روبی)

برای اولین بار نمونه‌های پیشتاز دستگاه لیزر موهای زائد با اشعه‌ای معادل 694 نانومتر راه خود را به کلینیک‌ها باز کردند. داوطلبانی با پوستی روشن و موهای تیره از این فناوری نوین کاملا راضی بودند، اما وقتی نوبت به فروش به دیگر کشورها رسید، نتیجه رضایت‌بخش نبود. در حال حاضر کاربرد این فناوری در کلینیک‌ها به رفع مو در اندام‌های کوچک‌تر محدود شده است. روبی درد کمی را به داوطلب تحمیل کرده و انتخاب مناسبی برای نواحی نازک‌تر پوست است. در مجموع خیلی به این طول موج روبی اهمیت ندهید.

تشخیص سه طول موج الکس دایود و اندیگ در دستگاه لیزر موهای زائد اندیگ
قیاسی از الکساندرایت، دایود و اندیگ

IPL

 چنانچه از نام آن پیدا است، این فناوری ارتباطی با لیزر نداشته و برای حذف موها از نور شدید پالس‌دار استفاده می‌کند. فرایند فوتوترمولیز همچنان به ملانین وابسته است، اما قابلیت تنظیم طول موج و فواصل پالس آن را به انتخابی امن برای کاربرد خانگی مبدل می‌کند. اشخاصی با موهای روشن و پوست تیره با خیال آسوده از این سیستم استفاده می‌کنند اما به دلیل اثربخشی کمتر، IPL فاقد کاربرد کلینیکی است. لازم به ذکر است که دستگاه های IPL و shr جای خود را به دستگاه های لیزر داده اند و این روزها طرفداران زیادی ندارند.

عوامل تاثیر گذار در قیمت و کیفیت انواع دستگاه های لیزر

 با توجه به استقبال گستره از دستگاه های لیزر تماسی بیشتر توضیحات در این مقاله به دستگاه های لیزر تماسی اختصاص دارد.

در نبود یک دستورالعمل مشخص، خرید دستگاه لیزر می‌تواند گیج‌کننده باشد. ده‌ها ویژگی متفاوت خریدار را با وضعیتی مواجه می‌کند که از بابت امکاناتی که پاسخگوی نیازهای او نیستند، هزینه‌های گزافی را متحمل شده است. تمرکز بر نیازهای مراجعان و اپراتورها بی‌شک بهترین سرنخ را به دست می‌دهد اما صرف‌نظر از User Friendly بودن، برخی از مشخصات فنی نیز در بهینه بودن انتخاب موثر هستند. 

توان داخلی، خروجی و لیزر بار

 از بستن تعدادی لیزر سورس در کنار یکدیگر قطعه‌ای به نام لیزربار پدید می‌آید که به تنهایی 30 الی 40 درصد از قیمت دستگاه لیزر موهای زائد را به خود اختصاص می‌دهد. این قطعه اساسی‌ترین بخش دستگاه بوده و وظیفه تولید و ساطع کردن لیزر را بر ریشه مو بر عهده دارد. مجموعه‌ای از پاورهای صنعتی تعبیه‌شده نیز توان داخلی را تشکیل می‌دهند.

از برایند این دو عامل کمیت دیگری حاصل می‌شود که توان خروجی نام داشته و اثربخشی دستگاه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. توان خروجی معمولا 2.5 برابر کمتر از توان داخلی است. طی جلسات اولیه و استفاده از توان‌های پایین‌تر، نتیجه متوسط بوده و با نزدیک شدن به جلسات انتهایی این توان می‌بایست به‌ صورت پلکانی افزایش پیدا ‌کند.

بدیهی است که پایین بودن توان لیزربار و توان خروجی کیفیت عملیات را در جلسات پایانی در سطحی نازل نگه می‌دارد. در حال حاظر شرکت های معتبر تولید کننده از تولید انواع لیزربار با توان های خروجی 800 وات تا 1200 وات بدلیل برآورده کردن نیاز های کامل مشتریان بیشتر استقبال می کنند. توجه شود که بالا بودن توان خروجی لیزربار اصلا به معنی کیفیت بهتر دستگاه نیست و فریب تبلیعات غیرواقعی را نخورید.

طول موج‌های مورد استفاده

 در کشور ما طیف پوست و موی مراجعان متنوع و طول موج‌های مورد نیاز در اندام‌های مختلف متفاوت است. دستگاه لیزر موهای زائد در انواع مختلف با قابلیت استفاده از تنها یک و یا چند طول موج تولید می‌شوند که هر یک نیازهای متفاوتی را پوشش می‌دهند. اما اگر قصد خرید دستگاهی را با قدرت شات‌زنی چند طول موجی دارید، باید دستگاهی خریداری نمایید که این قابلیت را دارا هست و طبیعتا کمی قیمت بالاتری دارد.

تشخیص سه طول موج بودن در دستگاه های لیزر موهای زائد

 عینک محافظ به چشم زده و همزمان با شات‌زنی، با زاویه‌ای مناسب به لیزربار نگاه کنید. مشاهده قرمز روشن و قرمز تیره در تعدادی از لیزر سورس‌ها نشان از استفاده امواج مولتیپل الکس و دایود دارد. طول موج اندیاگ نیز خود را با لیزر سورس بی‌رنگ نشان می‌دهد. از آنجا که لیزر سورس‌ها به‌صورت سری بسته می‌شوند، خاموش ماندن تعدادی از آن‌ها با خرابی دستگاه ارتباطی ندارد.

دستگاه لیزر 3 طول موج
دستگاه لیزر با 3 طول موج الکس-دایود-اندیگ

کولینگ پوست، کولینگ دستگاه

 دستگاه را روشن کرده، مدتی با آن کار کنید و با استفاده از یک دماسنج حرارتی دمای هندپیس را اندازه بگیرید. دمای بین 10- تا 0 نشان‌دهنده کولینگ متوسط و 25- تا 10- نشان‌دهنده کولینگ قدرتمند است. از آنجا که پایین بودن دمای هندپیس ارتباط مستقیمی با کاهش درد دارد، انواع دوم آن به دستگاه‌های بدون درد مشهور است. قدرت کولینگ پوست به قطعه ترموالکتریکی بستگی دارد که در دستگاه‌های بدون درد، به ‌صورت دوتایی بسته می‌شوند.

کولینگ دستگاه لیزر موهای زائد نیز فاکتوری اساسی در حفظ سلامت اجزاء و به‌ویژه طول عمر لیزربار است. خنک‌کنندگی قطعات داخلی امکان استفاده طولانی مدت را فراهم کرده و به ویژه در محیط‌هایی با دما و رطوبت بالا عاملی تعیین‌کننده در کیفیت است. نمونه‌های پیشرفته‌تر مجهز به سیستم کولینگ خودکار هستند که علاوه بر حفظ سلامت قطعات، مصرف انرژی را بهینه می‌سازد.

مشخصات هندپیس

 هندپیس یا سری دستگاه، قطعه‌ای آلیاژی است که انرژی تولیدشده را از لیزربار به پوست منتقل می‌کند. به دلیل تماس مستقیم با بدن، کیفیت و امکانات این قطعه ارتباط مستقیمی با رفاه حال مراجعان دارد. خشک بودن هندپیس سرعت و نرمی حرکت را تحت‌تاثیر قرار داده و اپراتور را از استفاده از ژل‌های روان‌کننده ناگزیر می‌کند. این تجربه برای مراجعان حساس‌تر آنچنان ناخوشایند است که گاه اراده آن‌ها را برای ادامه درمان تحت شعاع قرار می‌دهد.

حتما بخوانید:  راهنمای خرید دستگاه لیزر موهای زائد

 علاوه بر این، آپشن‌هایی ساده‌ و کاربردی مانند قابلیت تعویض هندپیس در سایزهای مختلف باعث افزایش کنترل اپراتور شده و سرعت و دقت شات‌زنی را بالا می‌برد. مدل‌های پیشرفته‌تر مجهز به مانیتوری دیجیتالی هستند که بنا بر نیاز مشتریان، فاکتورهای متعددی را شخصی‌سازی می‌کند.

هندپیس دستگاه لیزر موهای زائد
هندپیس دستگاه لیزر

گارانتی و خدمات پس از فروش

دستگاه لیزر موهای زائد گران‌قیمت است و بروز هر مشکلی در آن خسارت زیادی را به خریدار تحمیل می‌کند. علاوه بر این گارانتی معتبر نشان از اطمینان بالای شرکت سازنده نسبت به کیفیت محصول داشته و خرید شما را به تجربه‌ای لذت‌بخش مبدل خواهد کرد.

بهترین برندهای دستگاه لیزر موهای زائد

 فناوری لیزر در کشور ما جای خود را به خوبی باز کرده است، اما شناخت برندهای مشهور کمک می‌کند تا انتخاب‌های بهتری داشته باشید.

دستگاه لیزر ساینشور CYNOSURE

 کمپانی آمریکایی با سابقه‌ای طولانی در تولید قطعات زیبایی پزشکی. ساینشور از مطرح‌ترین برندها در زمینه کاربردهای چندگانه سیستم‌های لیزر است و محصولات آن به 60 کشور جهان صادر می‌شود.

دستگاه لیزر سایناشور
دستگاه لیزر شاتی سایناشور

 دستگاه لیزر کندلا CANDRLA

 از دیگر شرکت‌های پیشرو در تولید تجهیزات زیبایی پزشکی با 50 سال سابقه در امریکا. فناوری اندیاگ موفقیت خود را تا حد زیادی به کیفیت بالای دستگاه‌های کندلا مدیون است.به گفته بسیاری از پزشکان زیبایی در ایران دستگاه کندلا در میان انواع دستگاه های لیزر مو از بهترین های دستگاه های لیزر در ایران می باشد.

دستگاه لیزر کندلا
دستگاه لیزر کندلا

کوترا

برندهای مطرح امریکایی با 3 دهه سابقه‌. کوترا نیز مانند کندلا در تولید دستگاه‌هایی متمرکز است که از فناوری اندیاگاستفاده می‌کنند.

دستگاه لیزر کوترا CUTERA
دستگاه لیزر کوترا CUTERA

دستگاه لیزر گرویتی

زیبایی و تناسب فرمی دستگاه لیزر گرویتی

اشغال کمترین فضای ممکن

سهولت باز و بسته کردن درب کیس

سهولت تعمیر و تنظیم دستگاه مخصوصا در قسمت اپتیک

تعریف هویت بصری جلوگیری از ایجاد خطای احتمالی توسط اپراتور

سازگاری فرم بدنه و روش تولید آن با امکانات و محدودیت‌های تولید داخلی رقابت با نمونه های خارجی

دستگاه لیزر گرویتی gravity
دستگاه لیزر گرویتی gravity

دستگاه لیزر تیتانیوم

صرفه جویی در زمان به واسطه اسپات سایز 4 سانتی متری

عملکرد 24 ساعته دستگاه بدون کوچکترین اختلال

سیستم چرخش آب با پمپ های ایتالیایی

فیلتر های تصفیه آب

لیزربار با 40 میلیون شات موثر

قدرت نفوذ و جذب بالا – جوابدهی تضمینی 5 تا 7 جلسه

بدون درد به واسطه کولینگ قوی تا دمای منفی 20 درجه

بدون نیاز به مواد مصرفی

دارای صفحه‌نمایش 14 اینچی با سیستم‌ عامل کاربرپسند اندروید

رزولوشن صفحه نمایش 4K

دستگاه دارای توان استاندارد 1200 واتی است

شرایط خرید دستگاه تیتانیوم پلاس 2023
چطور می توان دستگاه لیزر تیتانیوم 2023 را خرید کرد

دستگاه لیزر اشنایدر پلاس

در این دستگاه که یکی ار بهترین دستگاه های لیزر تماسی در بین انواع دستگاه های لیزر می باشد، امکانات جالب و موثری وجود دارد. یکی از قابلیت های جالب این دستگاه قابلیت عیب یابی هوشمند است که با کمک این آپشن، هنگام بروز کوچکترین مشکلی در عملکرد سیستم سریعا به صورت آلارم به اپراتور اطلاع داده می شود تا در سریع ترین زمان ممکن ایراد مورد نظر برطرف گردد.

از دیگر ویژگی های مهم این دستگاه لیزر می توان به سیستم کولینگ هوشمند که دمای سر هندپیس را تا منفی 25 درجه خنک می کند و باعث عدم احساس درد توسط مراجعه کننده می شود.

ایا دستگاه لیزر اشنایدر خوبه؟
قیمت و مشخصات لیزر اشنایدر پلاس

از دیگر نقاط قوت این دستگاه لیزر آلمانی می توان به استفاده از پروب های مختلف برای هندپیس با اسپات سایز متفاوت اشاره کرد که نمونه آن را در دستگاه های دیگر پیدا نمی کنید.

آشنایی بیشتر با هندپس دستگاه لیزر اشنایدر و اشنایدر پلاس و تفاوت آن ها :

 

سیستم گردش آب در دستگاه اشنایدر پلاس با کمک حسگر های مختلف، به صورت هوشمند عمل می کند و در صورت مسدود شدن مسیر آب دستور خاموش نمودن پمپ ها صادر می شود و یکی از دلایل دوام نسبتا بالای دستگاه لیزر اشنایدر همین آپشن های این چنینی است.

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد
بهترین برند های لیزر موهای زائد

مدیواستار

 دستگاه‌های بدون درد مدیواستار استفاده از دایود را ساده و ثمربخش می‌سازد. جدیدترین تکنولوژی‌های طراحی‌ شده در آلمان همواره در راهند تا کیفیت بالاتری از کولینگ را امکان‌پذیر سازند.

اپکس

  شرکت تایلندی با 26 سال سابقه تولید دستگاه لیزر موهای زائد مبتنی بر فناوری دایود. در مقایسه با نمونه‌های آمریکایی، تولیدات اپکس قیمت مناسب‌تری داشته و محصولات آن به ‌ویژه در کشورهای آسیایی پرطرفدار است.

دستگاه لیزر هانس

یکی از مهمترین لوازم به کار رفته در دستگاه لیزر مو hanns، نوار لیزر آلمانی Limo است. این نوار لیزر برترین نوار لیزر آلمانی میکرو اوپتیک در جهان است و با سیستم لیزر نیمه هادی تولید می شود. این سیستم، لیزر پرقدرت دارد و قدرت آن از نوع اوج بالا است. یکی از مهمترین ویژگی‌های این نوار لیزری پالس کوتاه آن می باشد. این نوار لیزر کاملاً مطمئن است و به سلامتی شما آسیب وارد نخواهد کرد. یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای این محصول، طول عمر مناسب آن می باشد. این نوار لیزرها معمولاً برای مدت زمان طولانی نیاز به تعویض یا تعمیر ندارند.

دستگاه لیزر هانس المان
دستگاه لیزر هانس المان

نکات مراقبتی در استفاده از دستگاه

حال که با انواع دستگاه های لیزر موهای زائد و برند های پر طرفدار آشنا شدیم بد نیست نکات مراقبتی این دستگاه را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

با توجه به این نکات می توانید کارایی دستگاه و طول عمر آن را تا حدود زیادی تضمین کنید.

آب دستگاه

 توصیه می‌شود مخزن را پیش از نمایان شدن اخطار بر روی نشان‌گر پر کنید. برای این‌ کار لازم است آب قبلی را کاملا تخلیه و پس از تمیز کردن فیلترها و مسیرهای گردش، آب دیونیزه را جایگزین کنید. توجه داشته باشید که زمان پر کردن مخزن پیش از روشن شدن دستگاه است. در صورت نیاز به جابه‌جایی مخزن را کاملا خالی و در محل مجددا پر کنید.

تهویه

 دستگاه را دور از پنجره، سیستم‌های گرمایشی و دستگاه‌های دیگر قرار دهید. دستگاه باید در دمای حداکثر 24 درجه سانتی گراد نگهداری شود. لذا اگر در محیطی گرم قرار دارید، روشن گذاشتن کولر حتی در شب‌ها ضروری است. از استفاده از کولرهای آبی به علت برهم زدن تعادل رطوبت و ورود گرد و غبار خودداری کنید.

عملکرد اپراتور، تمیز کردن و تعویض قطعات

 مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه اطلاعات مفیدی را در خصوص نگهداری و استفاده به دست می‌دهد. مطابق دستورالعمل کارخانه قطعات را با استفاده از الکل طبی تمیز و در موعد مقرر تعویض کنید. گرم شدن دستگاه در محیط مناسب نشان از مشکل قطعات کولینگ داشته و توجه به آن ضروری است.

نتیجه‌گیری

دستگاه لیزر موهای زائد امروزه با امکانات متعدد متناسب با ترجیحات اشخاص طراحی و تولید می‌شود. با این حال برای دریافت خدمات تا خرید دستگاه لیزر موهای زائد به عنوان یکی از بهترین روش‌های حذف موهای زائد، نیازمند تجربه و آگاهی بسیاری است. اگر مایل به خرید یکی از این دستگاه‌ها هستید و یا تمایل دارد که درباره لیزر بیشتر بدانید به شرکت تجهیز گستر لیزر (وارد کننده و عرضع کننده انواع تجهیزات لیزر و زیبایی) مراجعه کنید. کارشناسان ما با ارائه محصولات، خدمات و مقالات تخصصی در این باره شما را در خریدتان یاری خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه